A menopauza és a párkapcsolat: hogyan támogathatjuk egymást ebben az új életszakaszban?

Nyilván már te is sokat hallottál arról, hogy a menopauza nem csupán a testünkre gyakorol hatást, hanem a párkapcsolatunk dinamikáját is megváltoztathatja. Nem könnyű időszak, és bár a változások teljesen természetesek, nem mindegy, hogy hogyan éljük meg őket. Fontos tehát beszélni erről, hogy ne legyen tabu téma.

Ebben a bejegyzésben szeretném megosztani veletek, hogyan érhetjük el, hogy a menopauza ne legyen akadálya a boldog, szeretetteljes párkapcsolatnak, hogy lehet egy új lehetőségként felfogni, lehetőségként arra, hogy még közelebb kerüljetek egymáshoz. Munkám során nagyon sok pár keres meg ebben az időszakban azzal, hogy férje/felesége teljesen „megőrült” és minden felfordult körülöttük. Nézzük, hogy lehet ezt az időszakot túlélni!

A menopauza egy természetes biológiai folyamat, amely a női test hormonális változásait jelzi. Azok, akik átéltek már ezt az időszakot, pontosan tudják, hogy a hőhullámok, az alvászavarok, a hangulati ingadozások és az érzelmi viharok gyakran elkerülhetetlenek. És akkor ott van még a szexualitás – sokan tapasztalják, hogy a vágy csökkenése vagy a fizikai kellemetlenségek miatt nehezebben élik meg az intimitást, ami érthető módon kihat a párkapcsolatra.

Ha a kapcsolat elég biztonságos ahhoz, hogy mindkét fél nyíltan és őszintén kimondhassa mit érez, mit él át, akkor a végén ez a nehéz időszak a kapcsolat megerősödéséhez is vezethet. A felesleges félreértések és a frusztrációk elkerülése érdekében azonban nagy szükség van arra, hogy mindkét fél tisztában legyen a másik érzéseivel és szükségleteivel.

Az őszinte beszélgetések nemcsak a saját érzelmeink megértésében segíthetnek, hanem abban is, hogy hogyan támogathatjuk egymást ezen az úton. 

Sokan úgy érzik, hogy a menopauza idején csökkenhet a szexuális vágyuk, vagy hogy a fizikai kellemetlenségek megnehezítik az intimitást. De ez nem jelenti azt, hogy a kapcsolaton belüli intimitás eltűnik. Sőt, ez a változó időszak lehetőséget ad arra, hogy újfajta közelséget alakítsunk ki, akár érzelmi, akár szellemi, akár fizikai szinten. Lehet, hogy a szexualitás formája változik, de a közelség, a szeretet és a törődés nem kell, hogy eltünjön.

Az érzelmi intimitás megélésére is figyelmet kell fordítanunk, mert ezen a területen is nagy változások történhetnek. A közös élmények, a feltétel nélküli elfogadás és támogatás egy új szintre emelhetik a kapcsolatotokat. 

A hormonális változásokon kívül ez az időszak érzelmi és mentális kihívásokat is tartogat. Ha segítesz a másiknak azzal, hogy beavatod az érzéseidbe, a nehézségeidbe, abba, hogy mi történik most veled, neki is könnyebb lesz, hogy megfelelően tudjon hozzád viszonyulni. 

Sok változókorba lépő pár életét nehezíti, hogy a gyermekeik nagyjából ekkor lépnek (vagy már javában benne vannak) a kamaszkorba. Felbolydul teljesen a család megszokott élete, hisz a kamasznak és édesanyjának is nehezen kezelhető hangulatváltozásai lehetnek. Az édesapa pedig gyakran csak kapkodja a fejét, hogy mi történt a hozzá közelállókkal. Nagyon fontos, hogy ne címkézzük a másikat, ne kapjon „elviselhetetlen” „bolond” vagy „megőrült” jelzőket, mert az ilyenkor egyébként is gyenge lábakon álló önbecsülés nagyon megsérülhet. 

Bármilyen hihetetlen, de nem csak a nőket érinti a változókor. Férfiak esetében andropauzáról beszélünk. A nőkkel ellentétben a férfiak csak elenyésző hányada szenved ebben a korban felismerhető tünetektől, de bizony náluk is előfordulhatnak kirívó esetek. Gyakran ebben a korban úgy érzik, hogy még most kéne élni, új lehetőségeket kipróbálni. Teljesen rendben van ez az érzés. Nem kell azonban eldobni mindent és új kapcsolatot keresni ahhoz, hogy ezt megélhesd.

A párkapcsolatnak ebben a szakaszában sokat segít, ha új közös hobbit kerestek magatoknak, esetleg elkezdtek együtt sportolni. Ki lehet használni, hogy a gyerekek már nagyok és újra lehet több időt kettesben tölteni.

A menopauza nem kell, hogy elválasszon benneteket, sőt, egy új esély lehet arra, hogy jobban megismerjétek egymást, és még erősebbé váljon a köztetek lévő szeretet. A változókor nem egy végállomás, hanem inkább egy új kezdet. Az, hogy hogyan éljük meg ezt az időszakot, nagyban függ attól, mennyire tudunk őszintén egymáshoz fordulni és megérteni a másikat. Megéri kitartani, mert a kapcsolatotok ebben az időszakban egy magasabb szintre léphet!

Picture of dr. Falus Dóra

dr. Falus Dóra

bridge2balance megálmodója, diplomás coach, párkapcsolati tanácsadó, mediátor

További cikkek

Kezdjük el együtt a változást!

Kérdésed van, vagy szeretnéd megtudni, hogyan támogathatunk? Vedd fel velünk a kapcsolatot, és szakértőink örömmel segítenek. Legyen szó párkapcsolati, életvezetési vagy munkahelyi kihívásokról, mi személyre szabott megoldásokat kínálunk, amelyek segítenek elérni a kívánt eredményeket és harmóniát.